Haber Detayı
18 Ekim 2021 - Pazartesi 22:29 Bu haber 111 kez okundu
 
E-TİCARET İŞLETMELERİNİN SAYISI 321 BİNE ULAŞTI
İSTANBUL-Elektronik Ticaret Derneği (Elider) Başkanı Fehmi Darbay, e-ticaret ile ilgili güncel veriler paylaştı. 2021 yılının ilk 6 ayında e-ticaretin genel ticarete oranının yüzde 17,6’ya ulaştığını vurgulayan Darbay, e-ticaret ekosisteminde faaliyet gösteren toplam işletme sayısının ise 321 bin 742 olduğunu ifade etti.
EKONOMİ Haberi
E-TİCARET İŞLETMELERİNİN SAYISI 321 BİNE ULAŞTI

Elider Başkanı Fehmi Darbay, e-ticaret sektörüne ilişkin önemli değerlendirmeler yaptı. Darbay, Elider’in, KOBİ’ler başta olmak üzere tüm işletmelerin e-ticaret süreçlerinde gelişimlerine destek olmak amacıyla kurulduğunu belirterek, derneğin hedeflerini şöyle anlattı; “Elider, e-ticaret ve e-ihracat yolculuğuna çıkan işletmeleri her türlü konuda desteklemeyi amaçlıyor. E-ticaret ekosisteminde ihtiyaç duyacakları her alanda yanlarında bize bulacaklar. E-ticaretin en temel konusu olan lojistik ve kargo süreçlerinde yaşanan sorunlara karşın ilgili işletmelerle anlaşmalar yaparak çözüm üretiyoruz, ayrıca, fiyat avantajı sağlıyoruz. E-ticaret siteleri ya da online pazaryerleri ile ilgili sorunlarda hukuk komisyonumuz aracılığı ile destek oluyoruz.”

Fehmi Darbay, kamu kurum ve kuruluşları ile iş birliği yaparak, e-ticaret ekosisteminin ihtiyaç duyduğu yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi için de çeşitli girişimlerde bulunacaklarına dikkat çekerek, “Sektörel komisyonlarla pazaryerlerinde adil çalışma ortamı sağlamak için çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca, global e-ticaret ekosisteminin önemli aktörlerini ve lojistik sektörünün öncülerini ülkemize davet ederek e-ticaret işletmeleri ile iş birliği alanları geliştirmeyi hedefliyoruz. Bunun yanında e-ihracat yoluyla yurt dışındaki pazarlara açılmak isteyen firmalara global depolarla yaptığımız anlaşmalara çerçevesinde destek sağlıyoruz.” Fehmi Darbay, e-ticarette nitelikli işgücü açığı olduğunu da vurgulayarak, bu açığı kapatmak için Türkiye genelinde e-ticaret akademileri kuracaklarını da kaydetti.

E-ticaretin genel ticarete oranı yüzde 17,6 oldu

Fehmi Darbay, e-ticaret ile ilgili güncel sektörel istatistikler de paylaştı. Darbay’ın verdiği bilgilere göre, 2020 yılında e-ticaretin genel ticarete oranının yüzde 15,7 olarak gerçekleşti. Bu oran, 2021 yılının ilk iki çeyreğinde (ocak-haziran) yüzde 17,6’ya ulaştı. Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’ne (ETBİS) kayıtlı işletme sayısı 23 bin 373’e; kayıtlı site sayısı ise 28 bin 29’a yükseldi. E-ticaret işletmeleri arasında hem kendi e-ticaret sitesinden hem de online pazaryerleri aracılığı ile satış yapan işletme sayısı 14 bin 154’e ulaşırken, sadece pazaryerlerinde faaliyet gösteren işletme sayısı 312 bin 523 olarak kaydedildi. E-ticaret ekosisteminde faaliyet gösteren toplam işletme sayısı ise 321 bin 742 oldu.

En fazla e-ticaret işletmesi İstanbul’da

Etbis e-ticaret verilerine göre, Türkiye’de faaliyet gösteren e-ticaret işletmelerinin yüzde 40,82’si yani 131 bin 326 işletme, İstanbul’da bulunuyor. Diğer illerdeki işletme sayıları ise şöyle sıralanıyor; Ankara (26 bin 291), İzmir (21 bin 166), Bursa (12 bin 753), Antalya (11 bin 269), Konya (7 bin 327),

Zafer DİNÇER/İSTANBUL

Kaynak: Editör:
Etiketler: E-TİCARET, İŞLETMELERİNİN, SAYISI, 321, BİNE, ULAŞTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı